Muadil Kartuş

MUADİL KARTUŞ NEDİR?

Yazıcı üreticilerinin ürettikleri ORİJİNAL TONER ve orijinal yazıcı kartuşları dışındaki firmaların ürettikleri, orjinalinin işini yapmak üzere tasarlanarak üretilmiş olan, özellikle oto yedek parçalarından hatırladığımız yan sanayi denilen ürünlerdir.

Yan sanayi veya MUADİL TONER ve muadil kartuş ülkemizde yaygın olarak satılmaktadır. Orjinal fiyatları ile mukayese edildiğinde oldukça hesaplı fiyatlara satılan muadil kartuş ve tonerlerin üretimi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki piyasadan toplanan BOŞ TONER ve mürekkep kartuşlarının yeniden içlerine yazmayı sağlayan materyali doldurarak muadil kartuş yada toner olarak satmaktır.

İkincisi ise parçaların tamamı fabrikasyon olarak üretilen ürünlerdir. Muadil kartuşlarda belli bir marka mevcut değildir, genel olarak satıcı firmaların yaptırdıkları kutulara konulduğu için hiçbir markanın tescili veya güvenilirliği yoktur. Muadil kartuşlarda size garanti veya güvence verebilecek yegane firma satın aldığınız firma olacağından bu ürünleri satın alırken güvenebileceğiniz firmaları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Özellikle mürekkep kartuşlarının bir çoğunda ÇİP olduğundan satın alırken aldığınız ürünün üzerinde çip olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Özellikle mürekkep püskürtmeli yazıcıların EKONOMİK YAZICILAR sınıfında olmadığı düşünülerek çok daha hesaplı fiyatlarla baskı yapabilen lazer yazıcılara geçmek faydalı olacaktır.