TONER DOLUMU NEDİR TONER DOLUM FİYATLARI NEDEN DEĞİŞİR

TONER DOLUMU NEDİR, DOLUM YAPILACAK TONER ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Toner dolumu denilen işlem kısaca yazıcı toner kartuşu içinde baskı yapmayı sağlayan toner tozunun bittiği zaman yazıcının aynı kartuşla çalışabilmesi için içine tekrardan toz doldurulma işleminin bütününe verilen isimdir.

Toner tozu olarak anılan ve pudra kıvamındaki inkjet yazıcılardaki mürekkep kartuşunun içinde bulunan likit mürekkep yerine aynı işlemi yapan siyah, mavi, kırmızı, sarı renklerdeki tozun genel olarak adlandırıldığı malzemedir.

Tün dünyada uygulanan ve yeniden üretmek anlamını taşıyan toner dolumu ülkemizin ekonomik yapısı nedeniyle yurt dışındakilere göre oldukça değişime uğramış, bize özgü kaliteden uzak ilginç bir işlem halini almıştır.

Aslında içinde toz bulunan her lazer toner kartuşu içine toz konulabilir, ancak doldurma dediğimiz işlem dolan yazıcı toner kartuşunun orjinalinden farksız olarak çalışabilmesinin sağlanmasıdır.

Ancak lazer yazıcıların çalışma prensipleri incelendiğinde yalnızca toz ilave edilerek yapılan doldurma eylemleri sonucunda düzgün baskı alınmasının imkansız olduğu görülmektedir.

Bunun nedeni lazer yazıcı kartuşlarının çalışma prensibi fotokopi makineleri ile aynı olmakla beraber toner değişimi yapılarak baskı yapan fotokopi makinelerinin aksine lazer yazıcılarda kartuşta kullanılan parçaların kaliteleri uzun soluklu çalışmaya uygun özelliklerde imal edilmeyip yalnızca hazne içinde bulunan toz bitimine kadar sorun çıkarmayacak kalitede üretilmiş olmalarıdır.

Lazer toner kartuşu içinde bulunan parçalar tank içindeki tozu bitirene dek uzun soluklu bir çalışma yapmış ve bu uzun soluklu çalışma içinde sürekli hareket halinde olmaları ve bu hareket işlevini yaparken devamlı sürtünmeleri nedeniyle özelliklerini önemli ölçüde yitirmiş durumdadırlar.

Yalnızca toz eklenerek aynı işlemleri bir kez daha yapmalarını beklemek mucize istemekten farklı değildir.

Bu nedenle dolum yapılmadan önce yorulmuş aşınmış ve yıpranmış olan parçaların yenileriyle değiştirilmeleri gerekmektedir.

Görüntü kalitesini belirleyen ve bu parçaların çalışmasına yardım eden parçaların değiştirilerek kartuşun yeniden doldurulmasına yenileme veya yeniden üretim denilmektedir.

Ülkemizde çok talep gören ve satılan dört marka yazıcı bulunmaktadır. Bu lazer yazıcı markaları hp, xerox, canon ve samsung yazıcılardır. İrili ufaklı birçok marka daha bulunsa da bu yazıcıların satış miktarları çok azdır.

Bu nedenle yazıcı satın alırken bu konuya çok dikkat edilmesi gereklidir. Satın aldığınız yazıcı çok satılan yazıcılar arasında ise bu yazıcının toner dolumu ve yenilenmesini yaptırmanız çok daha kolay olacaktır.

Bunun nedeni yenileme veya doldurma işlemini bilen firma sayısı taleple doğru orantılı artacağı için işin ustasını bulmanız satılan yazıcı miktarı ile doğru orantılıdır.

Ayrıca dolum veya yenileme yapılırken ihtiyaç duyulacak malzemelerin tedariki aynı şekilde çok satış yapan yazıcılarda çok daha kolaydır.

Ülkemizde satılan hp, samsung, xerox ve canon yazıcılarda iki ayrı sistemde çalışan kartuş grubu bulunmaktadır.

Bu kartuş tiplerinden birincisinde drum denilen görüntü tamburunun kartuş ile tümleşik yapıda olanlar, ikinci grupta ise görüntü tamburu ünitesinin kartuştan ayrı yapıda bulunanlardır.

Aslında bu konu yazıcı seçimi yaparken çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Bunun nedeni kullandığınız yazıcı tonerlerini ister orijinal, ister dolum, ister muadil olarak seçin, eğer drum ünitesi ayrı bir yazıcı satın almışsanız belli periyotlarda drum ünitesi için ek ücret ödemeniz kaçınılmaz olacaktır.

Yazıcı markalarını ve toner dolum fiyatlarına etki eden faktörleri marka bazında ele almak gerekirse sırasıyla açıklayalım.

HP TONER DOLUMU FİYATLARI NEDEN UCUZDUR?

Hp lazer yazıcılar ülkemize ilk gelen lazer yazıcılar arasındadır. Toner dolumu kolay ve ucuz fiyatlı lazer yazıcılarla ülkemize giren hp firması ilk zamanlar pahalı yazıcılar satıyor olsa da kısa süre sonunda en ucuz en ucuz fiyatlarla satılan lazer yazıcılarla ülkemizde printer piyasasının başrol oyuncusu haline geldi.

Lazer printerleri neredeyse her işyeriyle tanıştıran en ucuz model yazıcıların ilk serisi HP 12a Q2612a toner kartuşunu kullanan yazıcılarla oldu.

Hp 12a Q2612a toner kartuşu kullanan mono lazer yazıcılardan ilk seri içinde HP LASERJET 1010 HP LASERJET 1012 HP LASERJET 1015 HP LASERJET 1018 HP LASERJET 1020 HP LASERJET 1022 HP LASERJET 1022n HP LASERJET 1022nw modellerini görüyoruz.

Mono yazıcılar olarak çok sayıda satılan bu yazıcılardan özellikle HP LASERJET 1010 HP LASERJET 1012 HP LASERJET 1020 modelleri çok büyük miktarlarda satılan lazer yazıcılardandır.

Bu yazıcıların en büyük özelliği yüksek baskı kapasitesine sahip toner kartuşlarına sahip olmasıydı, yaklaşık 2.500 sayfa baskı yapabilen bu kartuşların kolay dolum yapılıyor olması, kullanıcıların en ucuz fiyatlarla baskı yapmalarına olanak vermiştir.

Görüntü tamburunun drum ile tümleşik olması özellikle yenileme yaptıran firmaların yıllarca sorunsuz ve güvenle baskı almalarını sağlamıştır.

Yazıcılarına kalitesiz toner dolumu yaptırmayan birçok HP LASERJET 1010, 1012, 1015, 1018, 1020, 1022n ve 1022nw halen ilk günkü kalitesiyle çalışmaya devam etmektedir.

Hp 12a toner kartuşu kullanan diğer bir seri ise çok fonksiyonlu yazıcılar sınıfında bulunmaktadır. Faks, fotokopi, tarama, yazıcı özelliklerini bir arada bulunduran yazıcılar ise HP LASERJET M1319f HP LASERJET 3015 HP LASERJET 3020 HP LASERJET 3030 HP LASERJET 3050 HP LASERJET 3052 HP LASERJET 3055 modelleridir.

Çok fonksiyonlu lazer yazıcılar arasında ünlenen bu ürünler doksanlı yılların sonundan itibaren satılmaya başlanmasına rağmen, düzgün yenileme toner kullanan firmaların halen kullanmaya devam ettikleri efsane yazıcılar arasındadır.

Özellikle kullanıcı dostu yazıcılar üreten hp firmasının bu seri yazıcılarla ikibinli yılların ortasına kadar satış yapması nedeniyle neredeyse hp lazer yazıcı sahibi olmayan orta ölçekli firma kalmamıştır.

Bu serinin ardından HP 7115 toner kartuşu kullanan bir seri üreten hp firması ilk çipli toner kartuşu olan HP 49a Q5949a toner kartuşu kullanan yazıcıları üretime aldı HP LASERJET 1160 HP LASERJET 1320 HP LASERJET 3390 ve HP LASERJET 3392 modellerinden oluşan bu seri ülkemizdeki ilk çip kullanan kartuş kullanan yazıcılardandır.

Bu serideki HP LASERJET 1160 ve HP LASERJET 1320 modelleri mono yazıcı olmakla beraber, HP LASERJET 3390 ve HP LASERJET 3392 modelleri çok fonksiyonlu yani faks fotokopi tarama ve yazıcı özelliklerine sahip ürünlerdir.

Yazıcı tonerlerinde chip denilen elektronik kart kullanılması toner dolumu ve yenileme maliyetlerini arttıran önemli bir sorun olarak kullanıcıların karşısına çıkmıştır. Toner dolum fiyatlarını yükselten bir etkiye sahip olan bu özellik aslında yapılması gereken bir değişiklikti. Özellikle faks özelliği olan yazıcılarda toner bitti uyarısını almayan kullanıcı toner değişimi yapmadığından gelen faksları içinde boş kartuş olan yazıcı tarafından basılamadığı için boş kağıt olarak çıkmaktaydı. Hal böyle olunca ilgili faks mesajını yeniden yazdırmak mümkün olmuyordu.

Toner çipi bulunan kartuşlar içindeki toz azaldığında kullanıcısını uyararak boş toner uyarısı vermekte ve gelen faks mesajlarını yazdırmak yerine hafızaya alarak, yeni toner kartuşu takılması ardından print etmeye başlıyordu.

O dönemler kullanıcı dostu yazıcı mantığı oluşmamakla beraber kullanıcılar için ek maliyet anlamını taşıyan chip sorun gibi gözükse bile mono lazer yazıcılarda chip değişimi yapılmadan yapılan toner dolumu ve toner yenileme yapılmış kartuşlar boş toner uyarısı vermelerine rağmen çalışmaya devam etmektedir.

Toner dolumu fiyatları açısından ilk farklılığı yaratan toner çipleri Hp 49a Q5949a toner kartuşu kullanan modellerin üretimden kalkması ardından satışa sunulan HP 53a Q7553a toner kartuşunu kullanan yazıcılarda da aynı sistemle devam etti.

HP 53a Q7553a toner dolumu açısından bir önceki model ile aynı özelliklere sahip olmakla beraber bu seride ürün yelpazesi biraz daha geniş tutularak HP LASERJET p2014 HP LASERJET p2015 HP LASERJET p2015d HP LASERJET p2015n mono lazer yazıcılar piyasaya çıktı. Bir önceki yazıcılarla benzer özelliklere sahip bu ürünlerin en önemli farkı baskı çözünürlüğünün oldukça yükselmesiydi. Mono yazıcılar yanında çok fonksiyonlu yazıcılarda yeni model Hp 53a Q7553 toner kartuşu kullanıyordu. Yeni model çok fonksiyonlu yazıcılarda başı çeken modeller HP LASERJET M2727nf ve HP LASERJET M2727nfs MFP olarak görüyoruz. Oldukça kaliteli ve sağlam yapılı olan bu lazer yazıcılar halen hizmet etmeyi sürdürmektedir.

İlk dönemlerde neredeyse tek ırk toner tozu kullanılmasına rağmen yazıcı üreticilerinin kalitelerini geliştirdiklerinden dolayı üretilen yeni versiyon kartuşlara uygun özelliklerde toner tozu kullanılmadığında, baskı kalitesinin orjinalinden  oldukça uzaklaştığı gözlemlenmekteydi.

Özellikle HP LASERJET 2014, 2015 ve HP LASERJET M2727 serisinde ortaya çıkan bu sorun sonucunda orijinal kalitesinde baskı yapma isteği duyan dolum ve yenileme merkezleri yeni versiyon yazıcılara uygun toner tozu drum ve yedek parça arayışı içine girdi.

Bunun nedeni ilk dönemlerde kullanılan toner tozu bu yazıcıların kartuşlarında aynı kaliteye ulaşmasına izin vermiyordu.

İşte bu bölümden sonra toner dolumu kalitesi çok önem kazanmaya başladı.

Aynı dönemlerde üretilen HP LASERJET p1005 ve HP LASERJET p1006 mono lazer yazıcılar devreye girdi. Oldukça ucuz fiyatlara satılan bu HP LASERJET p1005 ve p1006 lazer yazıcıların kullanmış oldukları HP 35A CB435A toner kartuşları kaliteli toner tozu kullanmayıp eski tozlarla dolum yapmaya çalışan dolumcuların zora düşmesine neden oldu. Hp 35a CB435a yazıcı toner kartuşlarının ardından üretilen ve yazıcı modeli daha fazla olan Hp 36a CB436a toner kartuşu kullanan yazıcılarda çip dışında çok kaliteli toz kullanılması gerekmekteydi.

Hp 36a CB436a yazıcı kartuşu kullanan HP LASERJET p1505 ve HP LASERJET p1505n mono lazer yazıcılar dışında aynı kartuşu kullanan çok fonksiyonlu yazıcılar olan HP LASERJET m1120 HP LASERJET m1120n MFP HP LASERJET m1522n ve HP LASERJET M1522nf MFP çok fonksiyonlu lazer yazıcılarla toner dolumu ve yenileme arasındaki fark iyice açıldı.

Günümüzde halen satılmakta olan yazıcılara geldiğimizde ise artık toner dolumunu tek başına yapmak kalitesiz ve kötü kopya almak anlamına geliyor.

Yazıcı firmalarının sürekli kendilerini geliştirmesi kullandıkları basit karbon tozundan oluşan toner tozunun kimyasını tamamen değiştirmeleri ve dolumcular için toner tozu üreten firmaların orijinal üreticilerin teknolojilerine yetişmekte zorlanmaları nedeniyle eski tip toner tozu üreten ve ürettikleri toneri en ucuz fiyatlara satan firmalardan satın alarak dolum yapmaya çalışan firmalardan doldurdukları toner kartuşları orjinalden çok uzak kalitede baskı vermekte ve çok kısa sürede kartuş haznesindeki toz bitmektedir.

Bu nedenle artık ucuz toner dolumu yerine kaliteli toner yenileme yapılması gerekmektedir.

Günümüzde halen satılmakta olan ve HP 85A CE285A yazıcı toneri kullanan yazıcıların artık yalnızca dolum yapılarak kaliteli baskı alınması mümkün olmayan ürünlerdir.

Hp 85a CE285a kartuş kullanan HP LASERJET PRO P1102 HP LASERJET PRO P1102W mono lazer yazıcılar ve aynı kartuşla çalışan fax, fotokopi, tarayıcı özelliklerine sahip olan HP LASERJET PRO M1212NF HP LASERJET M1217NFW HP LASERJET M1132 yazıcıların mutlaka çipleri değiştirilmeli ve kartuşları yenileme sistemi ile doldurulmaları gerekmektedir.

Aynı modellerle beraber üretilen ara modeller arasında bulunan ve HP 78A CE278A yazıcı kartuşu kullanan modellerde hp 85a modellerinden farksız yapıdadır. Hp 78a CE278a kartuş kullanan HP LASERJET P1566 HP LASERJET PRO P1606 model mono lazer yazıcılarla aynı kartuşu kullanan çok fonksiyonlu HP LASERJET PRO M1536DNF model yazıcılarda kesinlikle yenileme kartuş kullanılmak zorunda olan yazıcılardır.

Genel olarak ucuz toner yapısına sahip olan bu model yazıcılar dışında günümüzde halen üretilen ve biraz daha ağır işlerde kullanılan üst model yazıcılar arasında da sistem aynı şekilde değişmiştir.

Yukarda bahsettiğimiz yazıcılara oranla daha yüksek volümlü işlerde kullanılan HP 05A CE505A kartuş kullanan yazıcılarda aynı sistemle üretilmiş olup HP 05A CE505A toner kartuşu kullanan HP LASERJET P2035 HP LASERJET P2035N HP LASERJET P2055 HP LASERJET P2055D HP LASERJET P2055DN yazıcılarda da gerek çip gerekse yüksek kalitede toner tozu ve drum, blade, manyetik merdane kullanılma zorunluluğu mevcuttur.

Bu modellere ek olarak daha yüksek adetlerde baskı yapabilmesi amacıyla üretilmiş bulunan ve kartuşları oldukça yüksek baskı kapasitesine sahip toz içeren HP 80A CF280A kod numaralı kartuş kullanan yazıcılarda yenileme yapmak daha fazla hassasiyet gerektirmektedir.

HP 80A CF280A kartuş kullanan yazıcı modelleri olan HP LASERJET PRO 400 M401A HP LASERJET PRO 400 M401D HP LASERJET PRO 400 M401DN HP LASERJET PRO 400 M401DW HP LASERJET PRO 400 M401DNE HP LASERJET PRO 400 M425DN HP LASERJET PRO 400 M425DW yazıcılara ait kartuşlarda yenileme yapılırken çok daha özel gösterilmelidir.

Hp laserjet yazıcıların son 15 yılını gözden geçirdik. Bu 15 yıl içinde basit karbon tozu kullanan yazıcılar günümüzde bir teknoloji harikası haline geldi. Artık yazıcılarımızdan çıkan A4 FOTOKOPİ KAĞIDI yalnızca okunabilir değil en ince detaylara kadar net ve kesin hatlarla çok hassas çizimleri dahi net olarak ayırt edebiliyoruz.

Orijinal hp toner kartuşu ile alınabilir baskının bire bir aynısını alıp, kartuşu orijinal kartuş ile aynı ömürde kullanabilmek isteniyorsa mutlaka yenileme yapılması gerekmektedir. Ancak en ucuz hp toner dolumu fiyatlarını ödeyerek çok pahalıya dolum yaptırmak yine de kişilerin kendi inisiyatifindedir.

Firmamızda yenileme toner kartuşunun nasıl üretildiğini internet sitemizdeki video ile izleyebileceğiniz gibi GOOGLE arama motoruna toner dolumu nasıl yapılır yazarak YOUTUBE üzerinden paylaştığımız onlarca video gösteriminden birini izleyebilirsiniz.

Kullandığınız yazıcının linkine tıklayarak hp yazıcınızın yenileme ve muadil toner fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

En ucuz hp toner dolumu fiyatlarını veremesek dahi en ucuz fiyatlara birim kopya maliyeti ödeyeceğinizi garanti edebiliyoruz.

CANON TONER DOLUMU FİYATLARININ UCUZ OLMASININ NEDENLERİ?

Lazer yazıcıların mucidi olan canon firması fotokopi makinelerindeki tüm parçaları yazıcı kartuşu içine yerleştirerek starter adındaki developere gereksinim duymayan toner tozu kullanarak ilk lazer yazıcıyı üretmiştir.

Ülkemizde satılan hp lazer yazıcıları da canon tarafından üretilmektedir. Genel olarak hp ve canon lazer yazıcılar aynı alt yapıyı kullandığından birçok toner kartuşu birbiriyle çalışabilmektedir.

Ülkemizde ilk satılan canon yazıcıların kullandığı CANON CRG 703 toner kartuşunu kullanan yazıcılar olarak canon i sensys lbp2900 ve canon i sensys lbp3000 yazıcılardır. CRG 703  toner kartuşu hp 12a kartuşla birebir aynı olmakla beraber canon LBP2900 ve LBP3000 modelleri oldukça sağlam ve kullanışlı yazıcılar olarak halen çalışmaktadırlar.

Canon firmasının Türkiye de tanınmasını sağlayan efsane toneri canon fx10 yazıcı kartuşudur.

CANON FX10 kartuş kullanan yazıcı ve faks makine çeşitliliğinin çok olması nedeniyle bu kartuşu kullanan firma sayısı da oldukça fazladır.

Bu kartuşu kullanan CANON L100 CANON L120 CANON L95 CANON L140 CANON L160 modelleri faks kullanımı için üretilmiş olmakla beraber aynı kartuşu kullanan birçok çok fonksiyonlu lazer yazıcı modeli üretilmiştir. CANON MF4120 CANON MF4140 CANON MF4150 CANON MF4660PL CANON MF4690PL CANON MF4010 CANON MF4270 CANON MF4320D CANON MF4330D CANON MF4340D CANON MF4350D CANON MF4370D VE CANON MF4380DN oluşan çok fonksiyonlu yazıcılar oldukça kullanışlı ve sağlam olmaları nedeniyle kaliteli yenileme toner kartuşu kullanan firmaların halen hizmetine devam etmektedir.

Siyah beyaz baskı yapan canon mono ve çok fonksiyonlu lazer yazıcı tonerlerinin tamamının drum ünitesi kartuşla tümleşik olarak üretilmesinden dolayı bu tip yazıcılarda her yenileme kartuş takıldığında baskı kalitesi yenilenerek orijinal canon toner kalitesinde baskı yapabilmektedir.

Canon mürekkep püskürtmeli yazıcılara göre lazer yazıcılarının çok kaliteli ve ucuz fiyatlı olması nedeniyle ilk modellerinden itibaren kullanıcılarını memnun etmeyi başarmış ürünlerdir.

Canon fx10 toner kartuşu hp 12a toner kartuşuna çok benzemekle beraber yüksek kapasiteli toner haznesi bulunduğundan oldukça ekonomik fiyatlara baskı yapabilmektedir.

Ara model yazıcılar arasında bulunan ve CANON CRG-712 toner kartuşu kullanan CANON LBP3100 VE CANON LBP3010 yazıcılar hp 35a toner kartuşu ile birebir aynıdır.

Her iki yazıcı üzerinde çalışabilen canon crg 712 toner kartuşu ekonomik fiyatlara baskı yapabilme özelliklerine sahip kaliteli ürünler arasında yerini almıştır.

Canon lbp 3010 ve canon lbp 3100 yazıcılarla aynı dönemde üretilen ara model yazıcılar arasında bulunan canon i sensys lbp3250 kodlu yazıcının kullanmış olduğu CANON CRG 713 toner kartuşu yalnızca CANON LBP3250 yazıcıda kullanılmaktadır.

Hp 36a toner kartuşu ile aynı olan bu kartuş modeli her iki marka yazıcıda da çalışmaktadır.

İlk çipli yazıcı modeli olan canon i sensys lbp3360 ve canon i sensys lbp3300 yazıcılar CANON CRG 708 toner kartuşunu kullanmaktadır. CANON LBP 3360 VE LBP 3300 model yazıcılar hp 49a Q5949a toner kartuşu ile aynı özelliklere sahip kartuşlardır.

Canon yazıcı modellerinin alt yapıları hp ile aynı özelliklere sahip olmakla beraber dış görüntüsü biraz daha farklı görselliğe sahip olduğundan birbirlerine fazla benzemezler. Genel olarak hp modellerinde tuz takımı bulunurken canon modellerinde tuş takımı pek kullanılmamaktadır.

En ucuz kopya maliyetine sahip olan canon printerler uzun ömürlü ve kaliteli baskı yapma yeteneğine sahip yazıcılardır.

Günümüzde halen üretimi süren ve hp 85a CE285a toner kartuşu ile aynı özelliklere sahip olan CANON CRG 725 model yazıcı kartuşunun kullandığı yazıcıların başında canon i sensys lbp 6000 gelmektedir. CANON LBP6000 yazıcılar günümüzdeki en ekonomik fiyatlarla baskı yapan ve hp laserjet p1102 yazıcıya muadil üründür.

Canon crg 725 toner kullanan diğer modeller ise canon i sensys lbp 6020 ve canon mf3010 yazıcılardır. CANON LBP6020 ve LBP6000 mono lazer yazıcılar sınıfında olmakla beraber CANON MF3010 faks fotokopi printer özelliklerine sahip çok fonksiyonlu yazıcılardandır.

Küçük ofis yazıcıları içinde günümüzde halen üretilen ayrı bir model kartuş olan CANON CRG728 modelidir. Canon crg 728 yazıcı kartuşu kullanan makineler içinde mono lazer yazıcı bulunmamaktadır. Hp 78a CE278a kartuşla aynı özelliklere sahip olan bu kartuşun kullandığı yazıcılar canon i sensys MF4410 canon i sensys MF4430 canon i sensys MF4450 canon i sensys MF4550D canon i sensys MF4570DN canon i sensys MF4580DN modelleridir.

Tamamı çok fonksiyonlu olan canon MF4410 MF4430 MF4450 MF4550D MF4570DN VE MF4580DN yazıcılar uygun fiyatları ve sağlam yapıları nedeniyle oldukça tutulan ve kullanıcılarının tavsiye ettikleri ürünlerdir.

Yoğun iş ortamlarında kullanılmak amacı ile üretilen ve yoğun iş temposu içinde kullanılmak üzere üretilen printerlerin günümüzde üretilen ve satılan önemli kartuşlarından birisi de canon crg 719 kartuşudur.

CANON CRG 719 toner kartuşu kullanan yazıcılardan mono lazer sınıfında bulunan ve siyah beyaz baskı yapma yeteneğine sahip CANON LBP6650DN VE CANON LBP6670DN modelleridir. Yüksek miktarda çıktı almaları gereken bu yazıcıların kartuşları da toner dolumu ve yenileme yapılmaya uygun olmakla beraber yalnızca dolum yapılarak kullanılması gerek baskı kalitesi gerekse yazıcının sağlığı açısından sorun yaratmaktadır.

canon i sensys lbp 6650 dn ve canon i sensys lbp 6670 dn ürünlerin yanı sıra çok fonksiyonlu canon MF5880DN CANON MF5940DN VE CANON MF5980DW yazıcılarda çok miktarda satılan kaliteli ürün grubu içindeki lazer makinelerdir.

Canon markalı lazer yazıcıların hp ile aynı kartuşu kullanıyor olmaları nedeniyle yenileme yapılmak üzere boş toner kartuşu kolaylıkla temin edilebildiği gibi, muadil toner kartuşları da müşterek olarak kullanılabildiğinden çok ucuz fiyatlara muadil toner kartuşları temin edilebilmektedir.

Firmamız tarafından en ucuz maliyetli ürünler olduğundan tavsiye edilen markaların basımı canon ve hp lazer yazıcılar çekmektedir.

SAMSUNG TONER DOLUMU FİYATLARI NASIL DEĞİŞTİ?

Samsung toner dolumu ve yenileme yapılmaya çok uygun yazıcılar üreterek girdiği piyasada aynı özelliklerdeki yazıcı üretmeyi sürdüremedi.

İlk olarak üretimine başladığı Samsung ML 1610 ve Samsung SCX-4521f yazıcılarla kullanıcılarının beğenisini kazanan bu marka mono lazer yazıcı olan ve oldukça yüksek kapasiteli toner kartuşu kullanan SAMSUNG ML 1610 yazıcının yanında fax fotokopi ve printer özellikleri bulunan SAMSUNG SCX-4521F model çok fonksiyonlu yazıcının getirdiği ivmeyle pazarda oldukça önemli bir yere geldi.

Samsung scx 4521 f toner kartuşu üzerinde chip yerine basit bir sigorta bulunması toner dolumu ve yenileme fiyatlarının çok ucuz fiyatlara yapılmasını sağlamaktaydı. Ancak bu serinin ardından üretilen ve Samsung MLT-D104s ve Samsung MLT-D105L toner kartuşlarında çip kullanılmaya başlandı. Samsung MLT-D104s toner kartuşu kullanan Samsung ML-1660, Samsung ML-1675, Samsung ML-1865w ve Samsung SCX-3200 yazıcıların toner dolumu toner yenileme ve muadil toner kartuş fiyatları oldukça maliyetli bir hal almıştır.

Mono yazıcılar arasında bulunan Samsung ML 1660 ML 1675 ML 1865W yazıcı kartuşlarının ve çok fonksiyonlu SCX 3200 kodlu makinenin toner dolumu ve yenileme ücretleri bir önceki model yazıcıların dolum fiyatına alışmış müşterileri yüksek maliyetler ödemek zorunda bırakmıştır.

Aynı şekilde Samsung MLT-D105L kartuş kullanan Samsung SCX-4623F, Samsung SCX-4623FN, Samsung ML 2580N, Samsung ML 1915 VE Samsung SF-650P yazıcıların da dolum fiyatları oldukça yüksek maliyetlere çıktı.

Samsung SCX 4623F SCX 4623FN ML-2580N ML-1915 SF-650P cihazların kartuşları üzerinde bulunan çip değişmediği taktirde boş toner uyarısı vererek çalışmadığından birçok kullanıcı çip resetleme programları veya çip resetlemeye yarayan modüller kullanmaya başladılar.

Ancak resetleme yapılan çipler veya anakart üzerine lehimlenen modüller genel olarak sorunlara neden olmaktadır.

Bu yazıcılardan bir dönem önce üretilen Samsung SCX-4200 SCX-4300 çok fonksiyonlu yazıcılarda diğer chip kullanan modellerde olduğu gibi oldukça yüksek maliyetlere dolum yapılmaktadır.

Geçiş dönemi içinde üretilen Samsung ML-1640 yazıcıların bir bölümünde sigorta bulunurken diğer parti üretiminde çip kullanımına geçilmiştir.

Ancak en büyük darbeyi en son satışa sunulan Samsung MLT-D101s toner kartuşu kullanan Samsung ML 2165, Samsung ML 2165W, Samsung SCX 3405, Samsung SCX3405F, Samsung SCX 3400, Samsung SCX 3405FW VE Samsung SF 760P cihazları satın alan müşterilerin yalamasına neden oldu.

Çok ucuz fiyatlara satılan printerlerin orjinal toner fiyatları yazıcı ile aynı fiyata olması yanında Samsung MLT-D101S kartuş kullanan Samsung ML-2165 ML-2165W SCX-3400 SCX-3405 SCX-3405F SCX-3405FW SF-760P modellerin kullandıkları toner çipi çok yüksek fiyatlara satıldığından emsal makinelere göre en yüksek fiyatlara toner dolumu ve yenilemesi yapılan cihazlar olmuşlardır.

Bu nedenle yeni cihaz alımı yapacakların öncelikle kullanım maliyetlerini kontrol ederek satın alma kararını vermelerini tavsiye ediyoruz.

XEROX TONER DOLUMU FİYATLARI NİÇİN YÜKSEK?

Xerox yazıcılar Samsung yazıcılarla aynı alt yapıyı kullanmaktadır. Bir çoğu aynı fabrikada üretilen bu yazıcıların tek farkları kullandıkları toner kartuşları üzerindeki çok basit farklılıklar ve çiplerinin farklı olmasıdır.

Xerox yazıcılar ilk üretilmeye başladığında oldukça kullanıcı dostu yazıcılar üretmekle beraber zaman içinde kullanıcı dostu yazıcılardan uzaklaşarak kullanım maliyeti yüksek yazıcılara dönüşmüştür.

Ülkemizde Xerox firmasının tutunmasını sağlayan ilk kapsamlı yazıcı grubu olan Xerox Phaser 3117, Xerox Phaser3122, Xerox Phaser 3124 ve Xerox Phaser 3125 serisi cihazlardır. Tamamı mono ve siyah beyaz baskı yapabilen bu cihazlar yüksek kapasiteli baskı haznesine sahip toner kartuşları ile kullanıcıları tarafından beğeni kazanan Xerox Phaser 3117 3122 3124 3125 printerler sayesinde piyasada önemli bir yer edinen xerox firması bu yazıcılar ardından çip kullanan modellere geçmiştir.

Kartuş üzerinde bulunan çip gerek dolum veya yenileme yapılırken maliyetleri yükseltmesi gerekse muadil toner kartuşlarında maliyetleri önemli ölçüde arttırdığından kullanıcılarını üzmeye başlamıştır.

Chip kullanan ürünler arasında ilk olarak Xerox Phaser 3140, Xerox Phaser 3155 ve Xerox Phaser 3160 kodlu cihazlar satılmaya başlanmıştır. Mono siyah beyaz baskı yapan bu ürünlerin bir önceki modelleri kullanan müşteriler tarafından tercih edilmesinden dolayı Xerox Phaser 3140 3155 ve 3160 makinalar çok satılan ürünlerden olmuştur.

Xerox firması aynı dönemlerde bir ilki gerçekleştirerek çipi kartuştan ayrı olarak verilen ve kredi kartına benzer bir çip kullanan Xerox Phaser 3100 MFP cihazları üretmeye başladı. Xerox Phaser 3100 MFP gelmiş geçmiş en pahalı dolum ve yenileme yapılan kartuş özelliğine sahip yazıcılar arasında liderliğe oturdu. Toner dolumu fiyatlarından çok daha yüksek ücretlerle satılan çipi nedeniyle bu maliyetlere ulaşmıştır.

Xerox Workcentre 3210 mfp ve Xerox Workcentre 3220 mfp yazıcılar ise yine çip kullanan çok fonksiyonlu yazıcılar grubundadır.

Xerox Workcentre 3210 ve 3220 yazıcıların toner hazneleri biraz daha büyük olduğundan baskı fiyatları biraz düşük olmasına karşılık hp ve canon fiyatlarına göre yine de çok yüksek maliyetler taşımaktadır.

Xerox yakın geçmişe kadar ürettiği cihazların kullandığı toner kartuşlarında drum denilen görüntü tamburu kartuş ile birleşik olarak kullanıyor olmasına rağmen son çıkan seri yazıcıların kullandığı kartuşlarda bu sistemi değiştirerek iki ayrı ürün olarak kullanılmasını sağlamıştır.

Xerox Phaser 3010, Xerox Phaser 3040 ve Xerox Workcentre 3045 modellerinde kartuş ile drum ünitesi birbirinden ayrı olması nedeni ile Xerox 3010 3040 3045 model yazıcılarda toner ücreti dışında belli periyotlarda drum ücreti ödemek zorundadır.

Kartuşların üzerinde ayrıca çip bulunması kullanım maliyetlerini önemli ölçüde arttığından ekonomik olmayan printer grubunda ilk sıralarda bulunmaktadır.

Henüz yazıcı satın almamış olan ve araştırma içinde bulunan kullanıcılar ilgili linklere tıklayarak ilgili yazıcıların baskı adetlerini yenileme ve muadil toner fiyatlarını inceleyerek en ekonomik yazıcıyı tercih edebilir.