Xerox Toner Dolumu

Xerox toner dolumu nedir ? toner dolumu fiyatlarını hangi faktörler etkiler ?

 

Xerox toner dolumu fiyatları açısından cazip yazıcılarla piyasaya girmesine rağmen zaman içinde bu tutumundan vazgeçerek xerox kartuş dolumu yapılmasını engellemek üzere bir yola girmiştir.

Bu firmanın ürettiği ilk yazıcı tonerleri yüksek kapasiteli ve dolum yapılmaya çok müsait olması nedeniyle birçok kullanıcının favorisi olmasına rağmen günümüzde bu özelliklerini tamamen yitirmiş durumdadır.

Zaman içinde ürettiği yazıcı kartuşlarının tank hazneleri küçülürken, dolum yaptırmayı engellemek amacıyla gelişmiş çipler kullanarak xerox kartuş dolumu fiyatları açısından en pahalı marka haline gelmiştir.

Özellikle epson firmasına üretimini yaptırdığı son versiyon yazıcılarda drum denilen görüntü tamburunun kartuştan ayrı olarak kullanılması ucuz yazıcı fiyatlarına aldanarak yazıcı satın alan bir çok kullanıcıyı mağdur etmiştir.

Bu yüzden bu marka yazıcı satın alan birçok kullanıcı yazıcılarını değiştirip başka marka yazıcı satın almak zorunda kalmıştır.

Xerox toner dolumu nasıl yapılır konusuna göz attığımızda ise ilk dönemlerde samsung firmasına ürettirdiği ve üzerlerinde chip adı verilen elektronik devre bulunmayan kartuşlar en ucuz xerox toner dolumu fiyatları ile dolum yapılan yazıcı kartuşlarıdır.

Bu yazıcı tonerlerinin en ucuz xerox kartuş dolumu fiyatları ile doldurulmasının nedeni yenileme kartuş dolumu dahi yapıldığında dolumcunun işçilik ücreti dışında toz, drum ve blade maliyeti olduğundan ve kartuşların büyük hazneleri olması nedeniyle uzun ömürlü baskı kapasitesine sahip kartuşlar kullanıcılarına en ucuz fiyat avantajı ile hizmet etmekteydi.

Geçen zaman içinde yine samsung firmasına yaptırılan ve üzerlerinde çip bulunan kartuşlarda yenileme maliyeti yanında fiyatlara chip ücretleri de eklenince sadece toz eklenerek yapılan dolumlar bile pahalı hale gelmeye başladı.

Özellikle yazıcı piyasaya ilk çıktığında çip fiyatlarının çok pahalı olması nedeniyle dolum fiyatları dahi orjinal xerox fiyatlarına çıkmasına neden olmuştur.

Bu nedenlerden dolayı kaliteli xerox toner dolumu yaptırmak en pahalı dolum yapılan kartuşlar arasında yer almaktadır. Bu fiyatlara katlanmak zorunda kalınıyorsa hiç olmazsa orijinal kalitede baskı almak gerekir.

Kaliteli ve orjinale uygun baskı almak xerox yazıcı kartuşlarında da diğer yazıcılarda olduğu gibi yalnızca yenileme yapılmasından geçmektedir. Yenileme veya yeniden üretim adı verilen bu işlem boşalmış kartuş içine sadece toz dolduran ve bu işleme toner dolumu adını veren mürekkep kartuşu doldurmaktan gelen toner dolum merkezi adı altında çalışan firmaların uygulamadığı ve uygulanması kesinlikle şart olan bir uygulamadır.

Garantili xerox toner dolumu yapmanın tek şartı olan bu işlem, boşalmış kartuşun dolumu yapılmadan önce kartuş içinde bulunan ve baskı kalitesini belirleyen tüm parçaların daha önce hiç kullanılmamış sıfır parçalarla değiştirilerek yenileme işlemi ardından dolum yapılmasıdır.

Bu şeilde yapılan dolumda kartuşun içinde bulunan bütün yorgun parçaların yenilenmesi ve bu parçalarla mükemmel uyum içinde çalışacak toner tozu kullanılarak yapılan dolum orijinal kalitesinde baskı yapacağı gibi uzun ömürlü kullanım sağlayacaktır. 

xerox toner dolumu