Kırtasiye fiyatları açısından ucuz ekonomik ayrımı

 

Ucuz kırtasiye fiyatları neden ekonomik değildir ?

 

Kırtasiye fiyatlarındaki değişkenlik, ucuz yada pahalı olmasına sebep olan etkenlerden bahsedersek, Kırtasiye malzemelerinin ilk satın alım fiyatları değişkenlik gösterse dahi, sonuçta toplam maliyetler pek değişmemektedir.

Kırtasiye fiyatları ucuzladıkça hizmet kalitesi düşmekte veya satıcı tarafından verilen hizmet kullanıcı tarafından yapılmak zorunda kalınmaktadır. Konuyu biraz daha açmamız gerekirse, kırtasiye malzemeleri işletmelerin en küçük bütçeyi ayırdıkları harcama kalemidir, şirketlerdeki çay, kahve, su giderleri dahi kırtasiyeye ödenen paradan yüksek harcama yapılan kalemlerdir.

Genel harcamalar arasındaki payı % 1 bile olmayan bu harcama kaleminde ne kadar ekonomik davranılırsa davranılsın, sonuçtan beklenen kazanç gözle gözükmeyecek boyutta olacaktır.

Örnek vermek gerekirse on kişinin çalıştığı hareketli bir ofisin kullanacağı aylık azami kırtasiye ürünü 300 tl civarındadır ve bu tutarın büyük kısmını kağıt ve klasör oluşturur. Ofisten görevlendirilen bir elemanın en ucuz fiyatlı kırtasiye malzemeleri satan bir mağazaya gidip aylık ihtiyaçlarının hepsini tek seferde aldığı düşünülse bile, bu işlemleri yapması için en az iki saatini ayırmak zorundadır. Aynı zamanda satın alacağı ürünleri kendisi taşıyamayacağı düşünüldüğünde birde araç gerekecektir. Elemanın saat ücreti üzerine araç yakıtı ve amortismanı ilave edildiğinde, en hesaplı fiyatlara alınan kırtasiye malzemeleri hiçte ekonomik olmayacaktır.

Buna birde arada çıkacak acil kırtasiye ihtiyaçları eklendiğinde en pahalı yerden alınan ancak adrese teslim avantajı sunan kırtasiye firmasından alınan ürünlerden bile pahalıya gelecektir. Bu sebeple yalnızca ucuz fiyatlara satın alınan kırtasiye ürünleri aynı zamanda ekonomik olmayacaktır.

En ekonomik kırtasiye servis hizmeti iyi fiyatları abartılı olmayan tek firmadan yapılması çok daha hesaplı fiyatlara gelecektir. Böylece kimse işini bırakıp dışarı çıkmak zorunda kalmayacak, acil kırtasiye siparişlerinde nazınız geçecek, kasanız müsait olmadığında bir dahaki sefere ödeme yapabileceğiniz tedarikçi ile çalışabileceksiniz.