Toner dolumu maltepe ilçesinde doğdu

Maltepe toner dolumu konusunda ilklerin yaşandığı ilçedirToner dolumu kelimesinin henüz bilinmediği doksanlı yılların ortasında fotokopi makinesi bakım servisi olarak çalışıyoruz, fotokopi makinesi ancak özel firmalarda bulunan ve çaycısından firma sahibine kadar herkesin kollayıp gözettiği çok önemli bir alet. Bilgisayar yeni, yeni ofislerdeki yerlerini alıyor, nokta vuruşlu yazıcılar revaçta.

İşte bu dönemlerde nadiren ofislerde lazer yazıcılar yerlerini almaya başlıyor, neredeyse araba parasına satılan bu yazıcılar ofislerin gururu halinde, nokta vuruşlu yazıcılara oranla mükemmel kaliteli baskı yapan lazer yazıcılar, çok hızlı baskı yapabilme kabiliyetine sahip mükemmel aletler.

Lazer toner kartuşlarının fiyatları çok pahalı, ancak yazıcılar çok,çok daha pahalı olduğundan, kullanıcılar bu parayı veriyorlar, nede olsa bu yazıcı sayesinde ofislerinde matbaa kalitesinde basım yapabiliyorlar, verdikleri teklif mektupları bile nokta vuruşlu yazıcılardan çıkanlara göre göz kamaştırıyor.

Serde tamircilik olduğundan, müşterilerimizin attığı boş toner kartuşlarını alarak incelemeye başlıyoruz, sistem fotokopi makinesi ile aynı olmasına karşılık, fotokopi makinelerinde toneri drum üzerine aktaran developer sistemi bu kartuşların içinde mevcut değil, toner tozunun kendisinin mıknatıslanma özelliği var ve bu sistemle çalışan ve starter adındaki toner tozunu kullanan tek fotokopi markası canon, diğer markaların tamamında developer kullanılıyor.

Ancak piyasadaki lazer yazıcıların markası hp, konuyu biraz daha derinlemesine araştırdığımızda hp laser yazıcıları canon tarafından üretildiğini öğreniyoruz ve çalışmalara başlıyoruz. Sorun boş toner kartuşlarının içine canon marka hangi model toneri koymamız gerektiği, onlarca deneme sonucunda hp 4l yazıcının kullandığı 92274 kodlu toner kartuşunla en uyumlu çalışacak tozu buluyoruz.

Sonradan öğreniyoruz ki işin teknik sorununu çözmek işin kolay tarafıymış, müşteriyi toner dolumuna ikna etmek mümkün değil, avuç dolusu para ödeyerek satın aldıkları yazıcılarına bırakın dolum toner takmayı, kapağını bile açtırmak istemiyorlar.

Günün birinde olmayacak oldu hp stoklarında 4l toner kalmadı, ilaç için orjinal toner bulamayan kullanıcılar içinden maltepe ilçesindeki müşterilerimizden biri toner dolumunu denemeyi kabul etti, özenerek ürettiğimiz kartuşu yazısına takarak sonuna kadar kullandı, aradan yirmi yıl geçmesine karşılık hala müşterimiz.

Lazer yazıcılar günden güne arttı ve 1999 yılında maltepe ilçesinde İstanbuldaki ilk toner dolum merkezini açtık, mürekkep kartuşu ve toner kartuşu dolumu maltepede doğdu ve o günden günümüze kadar güçlenerek ve büyüyerek geldik.

Biz kimmiyiz tabiki MARMARA TONER :)