LAZER YAZICILARIN AVANTAJLARI

LAZER YAZICININ AVANTAJLARI

İnsanlar insanlarla, insanlar firmalarla, firmalar firmalarla iletişim kurmak için yazıyla iletişimi tercih ederler. Birçok işimizde yazışma gerekiyorsa işlerimizi doğru ve aksamadan yürüteceğimiz bir yazıcıya ihtiyaç duyarız. Yazıcı seçerken birçok faktör göz önünde bulundurmalıyız.
Seçtiğimiz yazıcının bizi iyi yansıtması, işimizde özenli olduğumuzu göstermelidir. Hiç kimse baskıda lekeler olan, çizgiler oluşmuş bir dosyayı almak ya da göndermek istemez. Ayrıca çok grafik ve çizimin yoğun olduğu bir işle uğraşıyorsanız yazıcınızın baskı kalitesine çok önem vermeniz gerekir. Para kazanmanın zor olduğu günümüzde çok para harcayıp işimizi tam görmeyen bir yazıcıyı alıp hayal kırıklığına uğramamalıyız.
Lazer Yazıcının Avantajları
Lazer yazıcılar mürekkepli yazıcılara göre daha pahalı gibi görünse de yaptığı baskı sayısını incelediğinizde daha avantajlı olduğunu farkedersiniz. Lazer yazıcının içinde bulunan % 5 doluluk oranındaki tonerle yaklaşık 700-800 sayfa çıktı alabilirsiniz. Aylık 3000 baskı alma kapasitesi olan lazer yazıcılar bulunmaktadır. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda ise bu sayısı 100-150 sayfa civarındadır.
Lzer yazıcılarda farklı boyuttaki ve farklı kalınlıktaki kağıtlara kaliteli bir baskı yapılabilir. A4,A5,A6,B5,B6, DL ve birçok kağıtlar lazer yazıcılara uyumluluk sağlar. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda farklı yapıdaki kağıtlara baskı yapıldığında kalitede düşüşler olabilmektedir.
Lazer yazıcılarda kağıt taşıyan tepsiler büyük kapasitelidir. Tek seferde 300 sayfa taşıyabilen lazer yazıcıların çıkış tepsisi de tek seferde 100 sayfa kapasitededir.. Mürekkep püskürmeli yazıcılarda  kağıt taşıma tepsisi 100 sayfa civarında kalmaktadır.
Yağlı yapıdaki bir kağıda baskı yaparken lazer yazıcılarda bir sorun aşamazken mürekkep püskürtmelilerde baskıda yayılmalar oluşacaktır ve kalitesiz bir baskı elde edilir. Bu yüzden mürekkepli yazıcılarda yağlı kağıt kullanılması önerilmez.

Homeofis çalışan biriyseniz ve günde 5 sayfadan az baskı almanız gerekiyorsa mürekkep püskürtmeli yazıcıları tercih etmeli, günde 5 sayfadan fazla baskı yapıyorsanız lazer yazıcıları tercih etmelisiniz. Lzer yazıcılar hem siyah beyaz hem de renkli baskı alma imkanı sunarken mürekkep püskürtmelide sadece tek renk baskı yapabilirsiniz. Lazer yazıcılarında baskı hızı daha fazla olduğu için dakikada alacağınız baskı sayısı çok farklı olacaktır.