Ucuz muadil toner kullanmanın yazıcıya zararları

Fiyatları ucuz muadil toner kullanmanın yazıcıya zararı nedir ?

 

Ucuz muadil toner kartuşu nedir sorusuna yanıt bulmak oldukça zor, bunun nedeni pahalı ile ucuz arasındaki farkı belirleyecek kriterlere erişmek neredeyse imkansız. Muadil toner üretimi yapan yüzlerce firma bulunuyor ve bu firmaların ürettikleri yazıcı kartuşlarını binlerce firma satmaya çalışıyor. Piyasada onlarca marka mevcut olmasına karşılık bu markaların hiçbirinin sahibi belli değil, kutu üstlerinde tanımlayıcı hiç bir bilgi yok.

Serbest piyasa ekonomisi içinde ortalama fiyatın üzerinde satılanların iyi, altında satılanların kötü olduğunu varsaymak en büyük yanılgı olabilir. Ülkemizde satılan muadil toner kartuşlarının tamamına yakını çinde üretilmektedir, çinli üreticilerin fiyata göre kalite ürettiği bilinen bir gerçektir. Orjinal toner kartuşlarının büyük kısmının yine çinde üretildiğini düşündüğümüzde yeterli fiyat ödendiğinde orjinalinden farksız ithal muadil toner bulunabilir.

Ancak rekabet ve yüksek kar hırsı nedeniyle ülkemize getirilen kartuşların büyük bölümü
yalnızca fiyat kazanç oranı dikkate alınarak ithal edildiğinden, genel olarak fatura son kullanıcıya kesilmektedir. Özellikle işin karlı olduğunu düşünen ithalatçılar tarafından getirilen bu ürünler kaliteye önem veren firmalar tarafından tercih edilmediğinden, ithalatçılar
tarafından toptan olarak elden çıkartılmakta, genel olarak da bu ürünleri toplayan ve online olarak satan toner satış siteleri ve hızlı satış yapan sitelerde en ucuz fiyat silahı kullanılarak satılıp, kullanıcıların başını derde sokmaktadır.

Aslında işin aslına bakarsak en ucuz fiyatları ödeyerek dahi satın aldığınız muadil yazıcı toneri parça kırmadığı sürece yazıcınıza direkt olarak zarar veremez, parça kırabilmesi içinde üniversal tabir ettiğimiz birden fazla yazıcıda kullanılmak üzere üretilmiş, orjinalinde olmayan farklı aksamlara sahip ürün olması gerekmektedir.

Muadil yazıcı toneri kullanırken dikkat edilmesi gereken, yazıcıdan anormal sesler geldiğinde veya baskı kalitesi bozulmaya başladığında çalıştırmakta ısrar edilmemelidir. Bu konulara dikkat edildiğinde satın aldığınız ürünün zararı yazıcınız yerine yalnızca cebinize olacaktır.