3D YAZICILAR HANGİ SEKTÖRLERDE KULLANILIR?

 

3D YAZICI NEDİR?

 3d yazıcı

 

 

 

İlerleyen ve hızla gelişen teknolojinin son örneği 3 d yazıcılardır. Günümüzde kullanımı henüz yayılmasa da büyük işletmeler, şirketler, fabrikalar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Ar-ge gelişmelerinde birçok avantajlar sunan 3d yazıcılar, hayal edilen bir ürünün ortaya çıkmasını sağlar. Birçok yeni meslek dalının çıkmasına olanak verecek 3d yazıcılar, hayal gücü kuvvetli, gelişimi değişimi seven birçok kişinin kendini ifade etmesi açısından önemli bir yol açmıştır.

 

3d yazıcıların kullanımı küçük bir eğitimden sonra çok kolaydır. Tasarım programlarındaki tasarladığınız dosyaların farklı değerlerini ve boyutlarını ayarlayarak tarayıcıdan geçirdiğinizde 0.1 mm kalınlığındaki PLA  adı verilen ısıyı gördüğünde eriyip şekillenen plastik malzemenin birleşerek yukarıya doğru yükselmesi ve nesnenin oluşturulması işlemini yapan makineye 3d yazıcılar diyoruz.
 
 
3d yazıcı üreten birkaç firma var, bir süre sonra kullanıcının artmasıyla üretici sayısı da artacaktır. 3d yazıcı aldığınızda firmanın hazırladığı eğitim seminerlerine katılarak makineyi sorunsuz bir şekilde kullanabileceksiniz. Tasarım konusunda kendinize güveniyorsanız, kendi hayalinizin ürünlerini somutlaştırmak istiyorsanız 3d yazıcılar tam size göre.
Reklam işi yapan birçok işletme hediyelik ürünler oluşturarak farklı tasarımlarla insanların dikkatini çekmek ister. Tişörte fotoğraf baskı yapmakla başlayan akım, takvim yapma, saat hazırlama, nevresime fotoğraf baskı, sınınca ortaya çıkan kupa baskıları ile ilerledi. Şimdiler de hayaldeki resim nesne olarak hazırlanabilecek. Fotoğraftan 3d baskı yapmak belirli eğitimleri aldıkları aldıktan sonra mümkün.
 
Büyük firmaların fabrikaları yedek parça üretmek için 3d teknolojisinden yararlanabilir. Bazı malzemeler ülkemizde üretilememekte dışarıdan getirtilmektedir. Bu teknolojiyle birlikte dışa bağımlılık azalacak, hem ülke hem de marka kazanacaktır.
 
Kuyumculuk işi ülke döviz ekonomisini de etkileyen önemli sektörlerdendir. Tasarımcılar senelerdir istedikleri modelleri elleriyle bazı basit elektrik aletlerle yapmaya çalışırlar. 3d yazıcılar çıktıktan sonra kafalarındaki modeli programlarla çizerek çok kısa bir sürede elde edebilecekler. Müşteriye bu örnekleri göstererek özel siparişler alabilecekler ve tasarım noktasında müşterilerinin görüşlerini alarak gerekli değişimi yapabilecekler. Gelişime önem veren birçok işletme arge çalışmalarını 3d teknolojisiyle yaparak hem zamandan kazanacaklar hem de fikirlerini kanıtlamak isteyen insanlara olanak tanıyacaklar.