Yenileme toner ile toner dolumu farkı nedir

Toner fiyatlarının dolum yenileme farkı


Yenileme yapılan toner ile dolum yapılan toner arasında maliyetler açısından çok önemli fark olmamasına rağmen, kalite olarak uçurum bulunmaktadır. Bilindiği gibi dolum yapılan yazıcı tonerlerinin içine yalnızca toz doldurulduğundan çalışan parçalardaki aşınma ve bozulmalar baskı kalitesine direkt olarak yansımaktadır. Yenileme sistemi içerisinde yapılan dolumda ise, baskı kalitesini direkt olarak etkileyen parçaların kullanılmamış sıfırlarıyla değiştirilmesi neticesinde, kopya kalitesi orjinalden farksız olmaktadır.

Yenileme yapılmasının maddi boyutuna baktığımızda, değiştirilen drum, blade ve manyetik merdane fiyatları yanında, kaliteli işçilik yapılması ve test için harcanan süre nedeniyle, işçilik maliyetleridir. Sonuç olarak dolum ile yenileme arasındaki fark kullanılan parça ve malzemelerin kalitesine göre 10-15 tl arasında fark etmektedir.

En ucuz fiyatlara satılan orijinal tonerin 150 tl üzerinde fiyatla satıldığı düşünüldüğünde, aradaki küçük farkın ödenerek yenileme yapılması çok daha uygun olacaktır. İlk etapta fiyat farkı ödenmiş gibi gözükse de sıfır olarak takılan parçalar ve bu parçalarla uyumlu şekilde çalışacak toner tozu kullanılarak yapılan yenilemelerde, normal doluma nazaran yüksek adette çıktı alınacağından aradaki fiyatı farkını kapatacaktır.

Dolum yapan firmaların çok zorda kaldığı zamanlarda ücreti mukabilinde yalnızca drum değiştirmesi nedeni ile yazıcı toneri içindeki parçalar aşırı derecede yıprandığından kartuş ömrü kısalmaktadır.

Firmamızda bu tip sorunlara yer vermemek amacıyla yalnızca yenileme yapılmaktadır, orjinal yazıcı toner kartuşu kullanan firmalardan satın aldığımız, boş toner kartuşlarının üzerindeki parçaların tamamını sıfır yedek parçalarla değiştirerek ve her defasında müşterimize stokumuzdaki hazır ürünü götürüp, boş kartuşu geri almamız nedeniyle, kopya kalitesinde dalgalanmalar yaşanmamaktadır.

Kullanım ömrünü tamamlayan kartuş kasaları firmamız tarafından hurdaya çıkarılması nedeni ile müşterilerimizin ıskarta edilen yerine yedek kartuş araması veya orijinal yazıcı toneri satın almak zorunda kalmayacağından ek ücret ödemeden yalnızca yenilemeye ödediği ücret ile baskı yapmaya devam eder.

Dolumcular da olduğu gibi boş kartuşun alınıp, doldurulup geri götürülmesi benzeri zaman kaybına sebep olan işlemler olmadığından, müşterimiz orijinal kartuş siparişi verildiği tarzda sipariş verir ve ücretsiz servis elemanlarımız, rafımızdaki hazır ürünü götürerek boş kartuşu geri alırlar.

Bu tarz çalışmamızdan dolayı, satın alınmadan önce kopya kalitesini görebilen müşterilerimiz, gönül rahatlığı ile alım yapabilmektedir.